Μέλη ΔΕΠ

Γραφείο Κοραή 2Α, Χίος, 1ος όροφος
ΤΗΛΕΦΩΝΟ
FAX
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ

Λειτουργική Διοίκηση Ναυτιλιακών Επιχειρήσεων

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ

Η Δρ. Ελένη A. Θανοπούλου είναι Καθηγήτρια στη Λειτουργική Διοίκηση Ναυτιλιακών Επιχειρήσεων στο Τμήμα Ναυτιλίας και Επιχειρηματικών Υπηρεσιών του Πανεπιστημίου Αιγαίου όπου διετέλεσε από τον Σεπτέμβριο του 2014 ως τον Αύγουστο του 2016 Πρόεδρος του Τμήματος. Σπούδασε Οικονομικά (Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών) και Οικονομική της Ανάπτυξης (D.E.A, University of Paris I, Panthéon- Sorbonne) και είναι κάτοχος Διδακτορικού Διπλώματος στις Ναυτιλιακές Σπουδές από το Πανεπιστήμιο Πειραιώς όπου δίδαξε για δύο χρόνια. Στη συνέχεια υπηρέτησε στο Cardiff University σαν Lecturer και Senior Lecturer διατελώντας εκεί και Director μεταπτυχιακών ναυτιλιακών προγραμμάτων. Επέστρεψε στην Ελλάδα μετά την εκλογή της στο Τμήμα Ναυτιλίας και Επιχ.Υπηρεσιών της Χίου. ‘Εχει δημοσιεύσει σε άρθρα, βιβλία και συλλογικούς τόμους πάνω σε θέματα ναυτιλιακών κρίσεων, συμμαχιών στη ναυτιλία τακτικών γραμμών, λιμένων, ποιοτικής ναυτιλίας, καινοτομίας στη ναυτιλία κλπ. ‘Εχει επίσης διατελέσει μέλος του Συμβουλίου του ΙΑΜΕ (International Association of Maritime Economists), Guest Editor, μέλος Editorial Boards όπως και κριτής πολλών διεθνών ακαδημαϊκών περιοδικών και έχει διδάξει ή διδάσκει σε άλλα πανεπιστήμια στην Ευρώπη και την Ασία έχοντας διατελέσει επίσης εξωτερική αξιολογήτρια μεταπτυχιακών προγραμμάτων στην Ευρώπη.

Εκτενές Βιογραφικό
ΜΑΘΗΜΑΤΑ
  • Λειτουργική Διοίκηση Ναυτιλιακών Επιχειρήσεων Ι
  • Ναυτιλιακή Οικονομική
  • Ναυτιλιακή Ιστορία
  • Εισαγωγή στις Ναυτιλιακές Σπουδές
ΒΙΒΛΙΑ
  • Διεθνής και Ελληνική Ναυτιλία. 1994. Αθήνα: Παπαζήσης,
  • Το Παρόν και το Μέλλον της Ελληνικής Ναυτιλίας. 2010. Γραφείο Οικονομικών  Μελετών, Μελέτες: Αριθμός 10. Αθήνα. Ακαδημία Αθηνών  (με Ι.Θεοτοκά και Τζ.Χαρλαύτη).
ΕΡΕΥΝΑ

Ναυτιλία

ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ
  • Alizadeh, A. H., Strandenes, S. P., and Thanopoulou, H. 2016. Capacity retirement in the dry bulk market: A vessel based logit model. Transportation Research Part E: Logistics and Transportation Review, doi:10.1016/j.tre.2016.03.005.
  • Thanopoulou, H., and Strandenes, S. P. 2015. Turning down the volume? Prospects of structural changes in international energy seaborne trade. Research in Transportation Business & Management, 17, 8-13.
  • Thanopoulou, H. 2012. H. Bulk reefer market economics in a product life cycle perspective. Maritime Policy and Management 39, 281-296.
  • Gratsos, G., Thanopoulou H. and Veenstra A. 2012. Dry Bulk Shipping, στο Talley, W. ed. Maritime Economics - A Blackwell Companion. Oxford: Wiley Blackwell, σ.187-204.
  • Investing in Twenty-First Century Shipping: An Essay on Perennial Constraints, Risks and Great Expectations. Κεφάλαιο 23 στο Grammenos, C. ed. 2010. The Handbook of Maritime Economics and Business. 2nd edition. London: Lloyd’s of London Press. σ.659-682.
  • Lirn, T.C, Thanopoulou, H.A, Beynon, M.J and Beresford, A.K.C. 2004. An Application of AHP on Transhipment Port Selection: A Global Perspective. Maritime Economics & Logistics 6, 70-91.
  • Tamvakis, M.N and Thanopoulou, H.A. 2000. Does quality pay? The case of the dry bulk market. Transportation Research Part E: Logistics and Transportation Review 36, σ.297-307.
  • Ryoo, D.K and Thanopoulou, H.A. 1999. Liner Alliances in the Globalisation Era: A strategic tool for Asian Container carriers. Maritime Policy and Management 24, 349-367.
  • Thanopoulou, H.A. 1998. What price the flag? The terms of competitiveness in shipping. Marine Policy 22, σ. 359-374.
  • Thanopoulou, H.A. 1995. The growth of fleets registered in the Newly-Emerging maritime countries and maritime crises. Maritime Policy and Management 22, σ. 51-62.