Η φοιτητική ζωή στη Χίο

Η φοιτητική ζωή αποτελεί έναν από τους πιο σημαντικούς σταθμούς των νεανικών χρόνων ενός ατόμου. Συνώνυμο ελευθερίας, αγώνων, δύναμης αλλά και υπευθυνότητας. Στη Χίο η φοιτητική ζωή αποτελεί πράγματι μια σημαντική πρόκληση. Η παραμονή σ’ ένα από τα ωραιότερα νησιά του Βορειοανατολικού Αιγαίου, στο επίκεντρο των διπλωματικών και πολιτικών εξελίξεων (και) σε συνάρτηση με τον ακριτικό χαρακτήρα της ζωής του τόπου, είναι πραγματικά διαφορετική και ελκυστική. Όλα εδώ είναι πιο απλά, πιο ανθρώπινα. Ο γεωγραφικός περιορισμός που χαρακτηρίζει κάθε νησί δίνει την ευκαιρία για αμεσότερη επαφή και συσπείρωση. Στη Χίο ο φοιτητής αποκτά ταυτότητα, παίρνει το ρόλο μιας οντότητας.

Ακόμα και κατά τη διάρκεια της χειμερινής περιόδου το νησί διατηρεί τη φυσική και πολιτιστική του ζωντάνια. Ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια υπάρχει διαρκής αναβάθμιση, γεγονός που διευκολύνει την ομαλή κι ευχάριστη παραμονή του φοιτητή στο νησί. Η νυχτερινή ζωή, πιο έντονη από ποτέ, ενδείκνυται ιδιαίτερα για τον φοιτητή καθώς κι αυτή με τη σειρά της αναβαθμίζεται παράλληλα με την συνεχή προσέλευση των νέων και ιδιαίτερα των φοιτητών. Παράλληλα οι φοιτητές έχουν την ευκαιρία να ασχοληθούν με:

• Καλλιτεχνικές δραστηριότητες όπως το θέατρο, η ζωγραφική, η φωτογραφία κ.ά.
  • Διάφορα αθλήματα σε πανεπιστημιακό και τοπικό επίπεδο.
  • Εκδρομές, ποδηλασία, ορειβασία, το ψάρεμα κ.ά.